خانه / بیماری‌های کودکان / کفش مناسب برای کودکان

کفش مناسب برای کودکان

اگه کوچولوتون هنوز راه نمیره، نیاز به پوشیدن کفش نداره؛ اما اگه تازه شروع به راه رفتن کرده، پوشیدن کفش می‌تونه جلوی یه سری از آسیب‌هایی که بچه‌ها ممکنه تصادفا دچارش بشن رو بگیره. کفش‌هایی که ساق بلند یا همون محافظ مچ بلند دارن لزوما حفاظت بیشتری از اون کفش‌هایی که ساق کوتاه دارن برای بچه ایجاد نمی‌کنن، البته این رو بگم از این لحاظ که در‌آوردن کفش‌های ساق‌دار برای بچه‌ها سخت‌تره ممکنه کمی تو حفاظت از پای بچه‌ها مؤثرتر باشن.

بعضی پدر و مادرها، بخصوص قدیمی‌ترها، فکر می‌کنن برای کمک به رشد و تکامل عضلات و استخوان‌های پا و جلوگیری از مشکلاتی که در آینده ممکنه برای پای ایجاد بشه حتما لازمه به بچه کفش پوشوند؛ در حالیکه باید بدونیم رشد و تکامل پاهای کوچولوهامون به‌صورت طبیعی پیش میره و تقریبا هیچ‌وقت تکامل پاها نیازمند پوشیدن کفش نیستن.

پاهای بچه‌ها خیلی سریع رشد می‌کنن؛ قبل از ۱۸ ماهگی، پاها هر دو ماه حدودا یکم بیشتر از نیم سایز رشد می‌کنن. سایز پا در بچه‌های نوپا یا toddler ها که در واقع میشه بعد از ۱۸ ماهگی، حدودا نیم سایز تو هر سه ماه بزرگ میشه. پاهای بچه‌ها بعد از سه سالگی هم تقریبا سالی یک سایز رشد می‌کنن. 

چطور کفش مناسب کوچولومون رو انتخاب کنیم؟

این روزها کفش‌های بچه‌ها نسبت به سال‌ها قبل، نرم‌تر، پهن‌تر، سبک‌تر و در مجموع خیلی راحت‌تر شدن.

کفشی که برای کوچولوتون انتخاب می‌کنین باید جوری باشه که از پاش موقع راه رفتن محافظت کنه، کف کفش انقدری آج داشته باشه که موقع راه رفتن رو سطوح صاف بچه سر نخوره و همینطور راه رفتن باهاش رو همه سطوح راحت باشه.

برای انتخاب کفش بچه‌ها باید دقت کنیم تا:

  • پاشنه تو کفش کاملا فیت و در عین حال راحت باشه تا وقتی بچه راه می‌ره نذاره پا داخل کفش به سمت جلو حرکت کنه.
  • باید حواسمون باشه کفشی که انتخاب می‌کنیم برای انگشت‌ها فضای کافی داشته باشه. یعنی موقعی که بچه ایستاده، بین بلندترین انگشتش و نوک کفش حدودا اندازه عرض انگشت شست یا تقریبا ۱.۲۵ سانتی‌متر فضای خالی وجود داشته باشه.
  • بین کناره‌های کفش و انگشت‌ها هم باید حدود نیم سانتیمتر فضا وجود داشته باشه. 
  • و یه نکته‌ی مهم، همیشه قبل از خرید کفش، رو پای کوچولوهامون امتحانش کنیم.

کفش‌های طبی

کفش‌های طبی، یا corrective shoes کفش‌هایی هستن که برای اصلاح مشکلاتی مثل کف پای صاف یا چرخش پا‌ها به سمت داخل استفاده می‌شن. بیشتر بچه‌ها هیچ نیازی به استفاده از این کفش‌ها ندارن و پاها روند رشد و تکامل طبیعی رو خودشون بی هیچ کمکی طی می‌کنن.

کف پای صاف چیست؟

به‌طور طبیعی، کف پاها در فاصله‌ی بین پاشنه تا انگشت شست، یه قوس طبیعی دارن. این قوس معمولا قبل از ۶ سالگی ایجاد میشه. تقریبا همه‌ی بچه‌های با سن کمتر از ۱۸ ماه کف پاشون صافه و حتی اگه تا ۶ سالگی هم اینطور باشن طبیعیه. یه درصد خیلی کوچیکی از بچه‌ها ممکنه تا ده سالگی یا بعدش کف پاشون صاف بمونه. 

اگه فرزندمون تا این سن کف پاش صاف مونده، ولی هیچ درد و ناراحتی نداره، معمولا نیاز به کفش طبی نداره اما اگه بچه موقع راه رفتن از درد شکایت می‌کنه بهتره که در این مورد با پزشکش صحبت کنین تا اگر احیانا نیاز به مفش طبی داره، براش تجویز بشه.

چرخش با به سمت داخل یا intoeing چیست؟

این intoeing وضعیتیه که تو اون موقع راه رفتن یا دویدن، پای بچه به جای اینکه مستقیم و رو به جلو بشه، به سمت داخل می‌چرخه. این وضعیت هم تو بچه‌ها خیلی شایعه و اغلب با بالا رفتن سن خودبخود و بدون نیاز به کفش طبی اصلاح میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.