خانه / تغذیه / چگونه باید کودک را از شیر گرفت؟

چگونه باید کودک را از شیر گرفت؟

پیشنهاداتی که برای زمان از شیرگرفتن کودکان وجود دارد بسته به فرهنگ و منابع علمی مورد استناد کشورهای مختلف متفاوت است، اما اکثرا سنین بین ۲ تا ۴ سالگی را پیشنهاد می کنند. تصمیم گرفتن در مورد از شیر گرفتن به شرایط جسمی و روانی مادر و کودک و ویژگی های خانواده بستگی دارد.

بهترین روش از شیر گرفتن، روش تدریجی است که همراه با عشق و علاقه بوده و هم برای مادر و هم کودک بسیار راحت تر است و بدون مشکل و طی چند ماه انجام می شود. بنابراین بعد از ۲ سال کامل که کودک از شیر مادر بهره مند شده و در روز ۵ وعده غذا (۳ وعده غذای اصلی و ۲ میان وعده) می خورد و مایعات را هم با لیوان می نوشد، می توان یک تا دو وعده شیر پاستوریزه یا آبمیوه را جایگزین شیر مادر نمود. در این زمان نقش مادر آن است که خود پیشنهاد شیر دادن نکند و اگر زمانی هم کودک تمایل به شیرخوردن داشت از او دریغ ننماید، بویژه وقتی کودک بیمار باشد زیرا ممکن است در زمان بیماری کودک هیچ غذایی را به جز شیر مادر تحمل ننماید.

در این روش چون از شیرگرفتن آرام آرام است، مشکلات عصبی، روانی و تغییرات هورمونی مادر که در یکباره از شیرگرفتن بوجود می آید، کمتر بروز می کند و کودک نیز دچار ضربه روحی نمی شود. بدین ترتیب کودک کم کم علاقه خود را به شیر خوردن از دست می دهد و ممکن است خودش یکباره آن را کنار بگذارد.

بنابراین پیشنهاد می شود مادران از توصیه های زیر که فقط به عنوان یک راهنماست استفاده نمایند:

 • به کودک قبل از خواب و صبح هنگام بیدار شدن شیر خودتان را بدهید.
 • به تدریج وعده های شیر قبل و بعد از ظهر را کم کنید یعنی فاصبه شیردادن ها را بیشتر نمائید تا خودبخود یک وعده شیردهی حذف شود.
 • برنامه همیشگی روزانه را عوض کنید مثلا اگر او را از مهدکودک برمی دارید به جای اینکه به منزل بیایید به فروشگاه یا پارک بروید تا سرگرم شود و هوس شیرخوردن نکند.
 • سرگرمی های جدیدی برایش پیدا کنید.
 • زمان شیرخوردن او را پیش بینی کنید و چیزی در دسترس داشته باشید تا زمانی که شیرخواست به جای شیر به او بدهید.
 • اگر در صندلی یا محل مخصوصی به کودک شیر میدادید، از این محل استفاده نکنید تا کودک به یاد شیرخوردن نیافتد و تقاضای شیر نکند.
 • اجازه ندهید کودم شما را بدون لباس ببیند و هوس شیر خوردن کند.
 • درصورت امکان از سایر اعضای خانواده کمک بگیرید و هنگامی که می خواهید وعده شیر صبحگاهی را قطع کنید، سعی کنید زودتر از او از خواب بیدار شوید و از سایر اعضای خانواده بخواهید تا هنگام بیدار شدن او در کنارش باشند.
 • وعده های شیرخوردن در ساعات شب را به ترتیب یک شب در میان و دو شب در میان و … کنید تا کودک خود دیگر تقاضای شیر نکند.

بعداز شیردهی چه تغییراتی بوجود می آید و وظیفه مادر چیست؟

 • دانه های چربی روی پستان به تدریج کم می شوند.
 • مقداری آب از بدن دفع می شود که این خود سبب کاهش وزن مادر می شود.
 • ممکن است ترشح شیر تا چند ماه وجود داشته باشد که شبیه کلستروم بوده، بعد غلیظ تر شده و بالاخره قطع می شود.
 • مادر باید دریافت کالری روزانه خود را کاهش دهد تا بتواند چربی های ذخیره شده را از دست بدهد.
 • برای جلوگیری از شل شدن و افتادگی پستان ها مادر باید ورزش کند بویژه شنا کردن  در جلوگیری از این امر بسیار مؤثر است.
 • قطع شیر دادن به عنوان قطع ارتباط عاطفی تلقی نمی شود، بلکه در مواقعی که کودک نیاز به در آغوش گرفته شدن دارد، یا خسته یا افسرده است یا درد دارد مادر باید با مهربانی او را در آغوش گرفته و آرام کند و عشق و علاقه خود را اینبار نه از طریق شیردادن بلکه از طریق نوازش و محبت به او هدیه نماید.

* این مقاله برگرفته از راهنمای منتشر شده توسط انجمن تغذیه با شیر مادر کشور تحت عنوان “تغذیه در سال دوم زندگی” که به همت جمعی از مجربترین اساتید رشته کودکان کشور تهیه و تدوین شده است، می باشد

پیشنهاداتی که برای زمان از شیرگرفتن کودکان وجود دارد بسته به فرهنگ و منابع علمی مورد استناد کشورهای مختلف متفاوت است، اما اکثرا سنین بین ۲ تا ۴ سالگی را پیشنهاد می کنند. تصمیم گرفتن در مورد از شیر گرفتن به شرایط جسمی و روانی مادر و کودک و ویژگی های خانواده بستگی دارد. بهترین روش از شیر گرفتن، روش تدریجی است که همراه با عشق و علاقه بوده و هم برای مادر و هم کودک بسیار راحت تر است و بدون مشکل و طی چند ماه انجام می شود. بنابراین بعد از ۲ سال کامل که کودک از شیر…

User Rating: Be the first one !

را هم چک کنید

خواب ایمن برای شیرخواران

خواب خوب یکی از ارکان مهم سلامت جسمی و روانی کودکان است. بخش مهمی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.